Site Rengi

Balıkesir'in Otel ve Firma Rehberi - Balıkesir İl Rehberi
Balıkesir İl Rehberi

YSK’dan oy pusulası açıklaması

YSK, 7 Haziran’daki seçimler için güvenlik önlemlerinde bir sıkıntı olmadığını açıkladı.

YSK’dan oy pusulası açıklaması
REKLAM ALANI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, oy pusulalarının kaybolması, başkasının eline geçmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Oy pusulası açısından seçim güvenliğinde bir sıkıntı yok. Yasa gereğince fazla basılan oy pusulaları ve kullanılmayanlar da yine siyasi partilerin tutanağıyla geri toplanıyor” dedi.

Güven, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimine 5 gün kala soruları yanıtladı, seçim hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Seçimleri anlayabilmek için seçimleri yöneten kurulların bilinmesi  gerektiğini söyleyen Güven, seçimlerin yargı denetimi altında yapıldığını  vurguladı. 
 
Kurul’da, 11 üyenin yanı sıra son seçimde en çok oy alan 4 siyasi  parti temsilcisi ile TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcisinin de görev  yaptığını anlatan Güven, böylelikle YSK’nın işlemlerinin, Türkiye’deki seçmenin  yüzde 95’ini temsil eden siyasi partiler tarafından gözlemlendiğini kaydetti. 
 
İlçe seçim kurullarının da bir hakim, o ilçede kıdemli iki devlet  memuru ve ilçede en çok oyu alan 4 siyasi parti temsilcisinden oluştuğunu ifade  eden Güven, “Seçimi yöneten ilçe seçim kurulunun 7 üyesinden 4’ü siyasi parti  temsilcisi. Hem YSK’daki hem de ilçe seçim kurullarındaki iş ve işlemlerde,  siyasi partiler etken olarak görev yapıyor. Her zaman her yerde tekrar ediyorum,  seçimlerde yarışan da seçimleri yapan da siyasi partilerdir” diye konuştu. 
 
Başkan Güven, yurtiçindeki 53 milyon 741 bin 838 seçmenden 27 milyon  248 bin 508’inin kadın, 26 milyon 493 bin 330’unun erkek olduğunu bildirdi.  Güven, yurtiçinde 174 bin 236 sandıkta seçimlerin yürütüleceğini kaydetti. 

OY VERME İŞLEMLERİ

Vatandaşların oy kullanmaya T.C. kimlik numarasını içeren resmi  belgeyle gitmesi gerektiğini kaydeden Güven, üzerinde T.C. kimlik numarası  bulunmayan belgeyle oy vermek zorunda kalanların nüfus idarelerinden alınacak nüfus kayıt belgesiyle oylarını kullanabileceklerini belirtti. Güven, bu nedenle  seçim günü ilçe nüfus müdürlüklerinin açık tutulması için İçişleri Bakanlığına  yazı yazdıklarını aktardı.

FAZLA OY PUSULASI NEDEN BASILDI

Oy pusulalarının basım işlemlerinin tamamlandığını, zarfından mühre  kadar tüm malzemelerin ilçe seçim kurullarına gönderildiğini, tüm ilçe seçim  kurullarının da seçime hazır olduklarına dair YSK’yı bilgilendirdiğini anlattı. 
 
Başkan Güven, seçim için 73 milyon 988 bin 955 oy pusulası  bastırıldığını, pusulaların 195 bin 989 paket haline getirildiğini bildirdi.YSK’nın anayasa ve yasaların buyruğu doğrultusunda görev yaptığına  işaret eden Güven, şunları söyledi: 
 
“Geldiğim günden beri söylüyorum, gerçekten fazla oy pusulası  bastırıyoruz. Bunu saklamadık, herkes biliyor. Kaç tane bastırdığımızı Kurul’da  bulunan siyasi parti temsilcileri de biliyor. Kaç paketi hangi ilçeye gönderdik,  onu da biliyorlar. Her bir partinin o ilçedeki temsilcileri bu paketleri teslim  alıyor. Oy pusulalarının basımından, oyların kullanıldığı sürecin tamamında  siyasi partilerin kontrolü var.” 
 
Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un,  her sandıkta mahallelerde 150, köylerde 200 seçmenin oy kullanmasını öngördüğünü  hatırlatan Güven, aynı yasanın ayrıca kaç oy pusulası basılacağını da hüküm  altına aldığını belirtti. 
 
Kanunda ilçe seçim kurullarına gönderilecek paketlerin 400’lük  paketler olması yönünde kural bulunduğunu hatırlatan Sadi Güven, “İlçe seçim  kurullarına göndereceğimiz paketleri 400’lük yapmamız konusunda kanun bizi zorluyor” dedi.

FAZLA PUSULALALAR BİRİNİN ELİNE GEÇER Mİ?

Milletvekili Seçimi Kanununda da Seçim Kanunu’na atıf yapılarak oy  pusulalarının 400’lük paket halinde gönderilmesinin öngörüldüğünü söyleyen Güven,  şöyle devam etti:

“Kanun koyucu ‘sandık sayısı ne olursa olsun siz göndereceğiniz oy  pusulalarını belli limitli paketler halinde gönderin’ demiş. Milletvekili Seçimi  Kanunu’nda tüm oyları ülke genelinde Ankara’da bastığımız için her bir paketi  blok paket halinde gönderiyoruz. Her paket yasa gereği 400 adet, 5 tane de yedek  koyuyoruz. Ama 50 kişinin oy kullandığı bir yerde geri kalan 355 oy pusulası  arttığı için mecburen oy pusulası sayısı fazla oluyor. İşin en önemli noktası da  burası. Fazla bastırdığımız oy pusulası birilerinin eline geçebilir mi? Her bir  sandık için ilçeye birer paket, sadece sandık açıldığında seçim günü sabah  açılmak üzere gönderiyoruz. YSK’dan hangi ilçe seçim kurullarına paketleri  gönderdiğimizi siyasi parti temsilcileri biliyor, ilçede parti temsilcilerinin de  aralarında bulunduğu sandık kurulu teslim alıyor.”

Güven, kullanılan oyların sayılarak tutanağa işlendiğini, kalan oy  pusulalarının da mühürlenerek paketlendiğini, ilçe seçim kurulunda saklandığını  anlatan Güven, tüm bu işlemlerin, aralarında siyasi parti temsilcilerinin de  bulunduğu Kurul tarafından yapıldığını hatırlattı. 
 
PUSULALARI KİMSEYE GÖSTERMEDİK?
 
Başkan Güven, fazla bastırılan o pusulalarının başka şekilde  kullanılmasının mümkün olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Çöplerde bazen oy pusulaları bulunuyor. Bu çok zor bir şey değil.  Bizim bastırdığımız oy pusulalarının kaybolması, başkasının eline geçmesi mümkün  değil. Oy kullanmaya giren, belli amaca yönelik insanlar, 5-10, 20-30 kişilik  gruplar, içeride herhangi bir partiye mührü bastıkları oy pusulalarını cebine  koyup dışarı çıkarıyor. Boş zarfı atıyor, sonra bir araya gelip ucunu yakarak  veya boş şekilde çöplere, şuraya, buraya seçim güvenliğini zedeleme adına  atıyorlar. Burada basımından kullanımına, artanının tespitinden geri dönüşüne  kadar oy pusulaları tamamen siyasi partilerin kontrolündedir. Yenilerini  basmaları zaten mümkün değil, filigranı var. Şu ana kadar da kimseye göstermedik.  Herkes seçim sabahı görecek. Oy pusulası açısından seçim güvenliğinde bir sıkıntı  yok. Yasa gereğince fazla basılan oy pusulaları ve kullanılmayanlar da yine  siyasi partilerin tutanağıyla geri toplanıyor.” 
 
YURTDIŞI SEÇİMLERİ

Güven, oy kullanma süresi biten yurtdışı seçimlerinde 2 milyon 866 bin 979 seçmenden 931 bin 465’inin oy kullandığını bildirdi. 
 
54 ülkede 112 temsilcilikte yapılan seçimlerin güvenli şekilde  tamamlandığını bildiren Güven, bugün itibariyle Batum, Nahçıvan, Gümülcine, Rodos  ve Burgaz’dan sonuçların Ankara’ya geldiğini kaydetti. 
 
Yurtdışından gelen oyların ATO’da oluşturulan güvenlikli ortamda  saklandığını söyleyen Güven, “ATO’daki güvenlikli salonun 5 kilidi var. Bunların  biri ilçe seçim kurulunda 4’ü de siyasi parti temsilcilerinde. Birlikte açıp  birlikte kapatabiliyorlar. Onun dışında kameralarla gözlemleniyor ve emniyet  tedbirleri alındı” dedi. 
 
Oyların yurtdışında sayılmadığını, bu nedenle diğer ülkelerdeki  oyların da Türkiye’ye gönderileceğini hatırlatan Güven, Avrupa’da kullanılan  oyları 3 uçakla getireceklerini anlattı. 
 
PARTİLERDEN TEMSİLCİLER VAR
 
Avrupa’daki 9 ülkede 32 temsilcilikte kullanılan oyları almak üzere 2  uçağın gönderildiğini, 3’üncüsünün de bugün gideceğini ifade eden Güven, diğer  ülkelerdeki oyların kuryeler aracılığıyla getirileceğini belirtti. 
 
Güven, görevlendirilen memurların yanı sıra AK Parti, CHP, MHP, Saadet  Partisi ve MHP’nin temsilcilerinin de uçakla oyları almaya gittiklerini anlattı. Temsilciliklerdeki güvenlikli odada saklanan oyların, saklama kurulu  tarafından uçağa teslim edileceğini kaydeden Güven, yurtdışı sandık ve saklama  kurullarında da son milletvekili seçiminde en çok oy alan AK Parti, CHP, MHP  temsilcilerinin görev yaptığını hatırlattı. 
 
UÇAĞIN ALTINA KADAR TESLİM EDECEK
 
“Buradan gönderdiğimiz malzemeleri teslim alan, saklayan, kullandıran  yine bu siyasi partiler. Bu siyasi partiler oyları kullandırdıktan sonra uçağın  altına kadar teslim edecek. Buradan gönderdiğimiz ekip de teslim alacak. Bir  zincir kurduk. Oy pusulalarının gönderiminden kullanımına, saklanmasından uçağa  getirilmesine, uçaktan teslim alınmasına kadar bütün siyasi partilerin  temsilcilerinin bizzat refakat ettiği bir zincir var. Bu zinciri hiç koparmadık.  Ona dikkat ettik. Diğer partiler de dışarıdan onlara refakat edebilecekler.” 
 
Cumhurbaşkanı seçiminde yurtdışında oy kullanma oranının yüzde  20’lerde olduğunu bildiren Güven, “Bu rakam çok düşük değildi, yurtdışında diğer  ülkelerin yaptığı seçimlere göre. Ama bu seçimde siyasi partiler biraz daha fazla  ilgi gösterdiler” diye konuştu. 
 
Yurtdışı temsilciliklerde 931 bin 465 seçmenin, gümrüklerde ise saat  09.15’e kadar 103 bin 452 kişinin oy kullandığını açıklayan Güven, bu sabah  itibariyle toplamda 1 milyon 34 bin 917 yurtdışı seçmenin tercihini yaptığını  bildirdi. 
 
Başkan Güven, yurtdışında oy kullanma oranının genel ortalamasının  yüzde 36,1 olduğunu belirterek, bunun gümrüklerdeki oy kullanma işleminin  tamamlanmasıyla yüzde 37-38’e çıkabileceğini ifade etti. Güven, “Gönlümüzden  geçen rakam olmamakla, yurtdışında seçim yapan ülkelerin oranlarına göre az bir  rakam değil. Bundan sonraki seçimlerde vatandaşlarımızın daha da bilinçlenmiş  vaziyette bu oranı Türkiye’deki oranlara getireceklerini umuyorum” diye konuştu. 
 
SANDIK KURULMAYAN ÜLKELER
 
Yurtdışında sandık kurarken, Dışişleri Bakanlığının görüşünü  aldıklarını, 500 seçmenin altında olan ülkelerde sandık kurulmadığını anlatan  Güven, güvenlik gerekçesiyle Irak’ta cumhurbaşkanı seçiminde olduğu gibi bu  seçimde de sandık oluşturulmadığını dile getirdi. 
 
Başkan Güven, Irak’taki seçmenler için geçen seçimde Habur Sınır  Kapısı’nda sandık kurduklarını ancak burada yalnızca 145 kişinin oy kullandığını  bildirdi. 
 
Sadi Güven, sınır kapısından giren çıkan seçmenlerin sayısı fazla  olmasına rağmen oy kullananların sayısının az olması nedeniyle burada kurulan  sandıkları kapattıklarını açıkladı. 
 
Irak’ta şu anda 2 bin 172 seçmen bulunduğunu vurgulan Güven, “Burada  31 gün seçim yapıyoruz. 5 kişiden 3 vardiya olduğunda 15 kişi orada  görevlendireceksiniz. Kullanılan oy sayısı 145. Bu nedenle Habur’daki sandıkları kaldırdık” dedi.

Sadi Güven, Gürbulak, Türközü, İran Esendere, Van Kapıköy, Antalya  Kaş, Hatay İskenderun, İstanbul Karaköy, İzmir Aliağa, Muğla Fethiye’de de oy  kullanan seçmen sayısının az olması nedeniyle sandıkların kapatıldığını  belirterek, buradaki vatandaşların diğer gümrük kapılarında oy  kullanabileceklerini ifade etti.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ